عنوان کامل پایان نامه :

 راهکار های توسعه گردشگری در حوزه آبخیز رود دوهزار تنکابن

قسمتی از متن پایان نامه :

اکوتوریسم

گردشگری دارای شاخه های گوناگونی می باشد ، لذا به دلیل پتانسیل اکوتوریسمی در منطقه دوهزار

تنکابن و محدوده مورد مطالعه ، به تعریف اکوتوریسم در این محدوده می پردازیم.

” اکوتوریسم” یا “بوم گردی” ، یکی از زیر شاخه های گردشگری می باشد و واژه ی نسبتأ جدیدی می باشد که اغلب درک درستی از آن وجود ندارد و به شکل صحیح مورد بهره گیری قرار نمی گیرد.بعضی با برداشت سطحی از این واژه ، می کوشند تا گردشگران را به حفظ محیط زیست ترغیب نمایند ، این در حالی می باشد که اقدام آنها تنها یک برنامه صحیح طبیعت گردی می باشد و ممکن می باشد حتی تأثیرات منفی اجتماعی و زیست محیطی در بر داشته باشد. وقتی واژه بوم گردی اولین بار در دهه 1980 مطرح گردید، تعریفی از آن ارائه گردید که تا به امروز در سطح وسیعی پذیرفته شده می باشد .”انجمن بین المللی بوم گردی” تأسیس شده به سال 1990 این تعریف از بوم گردی را تأیید کرده می باشد:

“بوم گری سفر مسئولانه به مناطق طبیعی می باشد که از محیط زیست حفاظت می نماید و زندگی بیشتر و رفاه بیشتری را برای مردم محلی فراهم می کند.”

رشد سریع بوم گردی ، باعث شده می باشد تا تأثیرات این صنعت مورد توجه قرار گیرد. طبق امار سازمان جهانی گردشگری ، بیش از 7% کل هزینه سفر های بین المللی از آن بوم گردی می باشد . نرخ رشد سالانه این بخش از گردشگری در دهه گذشته بین 10 تا 30 درصد بوده می باشد . بر اساس آمار چاپ گردیده از سوی سازمان جهانی گردشگری ، بوم گردی به گونه میانگین با نرخ رشد سالانه 10 تا 15 درصد در حال افزایش می باشد . این در حالی می باشد که نرخ رشد سالیانه صنعت گردشگری در مجموع حدود 4 درصد می باشد . به همین دلیل و به جهت مزایای متعدد بوم گردی ، در بسیاری از کشور های دارای توان توسعه بوم گردی ، اقدام به تدوین و اجرای طرح های توسعه و سرمایه گذاری برای ایجاد  زیر ساخت های  مورد نیاز جهت جذب علاقمندان بازدید  از  جاذبه های بوم گردی شده می باشد   و این کشور ها سالانه پذیرای  حجم زیادی از گردشگران به نواحی طبیعی خود هستند .

کویرنوردی، آب درمانی، غارنوردی، کوهنوردی، شکار، ماهیگیری، اسکی روی ماسه، گردشگری روستایی، ورزش های آبی، دیدن چشم اندازهای طبیعی مانند آبشار، رودخانه، از بخش های اکوتوریسم هستند.
اکوتوریست ها غالبا با گرایش زیست محیطی هستند و می توانند در پالایش وحفاظت از محیط زیست، گسترش فرهنگ زیست محیطی در بین مردم جوامع تأثیر موثری اعمال کنند. ایران از نظر وجود آثار تاریخی و فرهنگی در میان ده کشور اول جهان قرار دارد و از نظر جاذبه های اکوتوریسمی و تنوع اقلیمی نیز جزو پنج کشور برتردنیا می باشد. با وجود قابلیت ها و پتانسیل های موجود در کشور، وجود عواملی همچون عدم زیرساخت های مناسب طبیعت گردی، عدم شناخت نسبت به اکوتوریسم در ایران، کمبود متخصصین در امر اکوتوریسم، فقدان فرهنگ مناسب خاص طبیعت گردی که بعضی مواقع سبب تخریب و از بین رفتن چشم انداز های طبیعی می گردد و در نتیجه تبدیل به زباله دانی می گردد، عدم اطلاع رسانی در این زمینه توسط رسانه های دیداری و شنیداری و مطبوعات از علت های عمده عدم جذب اکوتوریسم در ایران می باشد. این در حالی می باشد که کشورهای توریست پذیر با داشتن چشم اندازهای طبیعی می توانند باعث افزایش درآمد سرانه ملی شوند و ایران در صورت سرمایه گذاری و تاکید بر جذب گردشگر طبیعی، می تواند به راحتی به درآمدهای پیش بینی شده دست یابد. ایران با داشتن چشم اندازهای طبیعی و زیبا و بکر و وجود اقلیم های متفاوت آب و هوایی و گونه های متنوع گیاهی و جانوری می تواند تاثیر شگرفی در جذب گردشگران طبیعت گرد اعمال کند و در این حوزه در منطقه خاورمیانه یکی از قطب های اکوتوریسمی قلمداد گردد و باعث افزایش درآمد ارزی کشور گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

 این پژوهش در صدد پاسخگویی  به سؤالات اساسی زیر می باشد :

آیا با افزایش امکانات رفاهی و سکونتی و بخش خدمات، می توان منطقه مورد مطالعه را به صورت قطب گردشگری در آورد واشتغال زایی را رونق داد؟

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

راهکار های مناسب جهت توسعه گردشگری در منطقه مورد مطالعه کدام می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه