راهکار های توسعه گردشگری در حوزه آبخیز رود دوهزار تنکابن

قسمتی از متن پایان نامه :

رودخانه های تنکابن

چشمه کیله یا سه هزار، به طول حدود 80 کیلومتر، با جهت جنوبی شمالی ، دوهزار به طول 10 کیلومتر، چالک رود به طول 40 کیلومتر ، صفارود به طول 24 کیلومتر،اِزارود ، هزاررود، گرمارود، تیله رود، ولم رود، رودخانه میرشمس الدین به طول حدود ۹ کیلومتر . نشتارود، تنگه چال.

 این رودها پس از آبیاری اراضی شهرستان به دریای خزر می ‌ریزند. همچنین این شهرستان چشمه های آب گرم و معدنی و دریاچه های کوهستانی دارد. مانند آن می توان آب گرم معدنی فلکده در لیره سر سه هزار ، آب گرمی در روستای میانرود  و آب گرم سه هزار را نام برد. همچنین چشمه ی آب معدنی شلف که آن هم در نزدیکی آب گرم سه هزار واقع شده می باشد را می توان نام برد. آب معدنی شلف از آب های معدنی بسیار  گوارا و شفا بخش می باشد . برای هضم غذا و ناراحتی های کبدی  و تنظیم دستگاه گوارشی بسیار مؤثر و مفید می باشد. طعم آن شبیه به لیموناد می باشد و انواع املاح معدنی را شامل می گردد.  متأسفانه به علت نبودن راه مناسب تا به حال اهمیت آن بر همه کس روشن نیست. به امید آنکه این آب معدنی نیز همانند چشمه علی مبارک آباد دماوند و یا آب معدنی ویشی که در فرانسه می باشد ، بهره گیری و بهره برداری گردد.

 

3-1-10- جاذبه های تنکابن

1- قله گردن یا قلا گردن: بر فراز کوهی در جنوب بلده خرم آباد تنکابن ، معروف می باشد .قلعه تنکا در آنجا قرار دارد . فاصله آن تا تنکابن حدود 9 کیلومتر می باشد . زمانی عده ای قصد تصرف آنجا را داشتند تا انکه طوماری توسط نویسندگان و هنرمندان این شهر نوشته گردید و پس از ارسال آن به سازمان میراث فرهنگی ، باعث ثبت این مکان تاریخی گردید.

2- حمام قدیمی به نام حمام امیر اسد در روستای بالا اشتوج دوهزار

3- مسجد امیر اسد در روستای بالا اشتوج دوهزار

(پسر ابوالحسن المؤید بالله معروف به مشهدی سره) در دوهزار که :  بقعه امام زاده قاسم4

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

. سید ظهیرالدین از آن با نام ” جزما” یاد کرده می باشد.

 5- بقعه میر شمس الدین در اما آباد تنکابن

6- امامزاده سید قوامالدین در کبود کلایه  تنکابن

7- پل چشمه کیله : که در زمان پهلوی اول توسط شرکت اشکودا ساخته شده می باشد. از نکات قابل توجه این پل ، سنگ هایی می باشد که از مناطق دوهزار به قطعات مختلف بریدند و آن را به صورت گل در زیر طاق چسباندند. این پل به ثبت میراث فرهنگی رسیده می باشد.

8- پارک ملی خشکه داران: که بین نشتارود  وعباس آباد قرار دارد

9- ساختمان حاج خلیلی: که در شهسوار محل تنکابن واقع و ثبت میراث فرهنگی شده می باشد و اکنون نیز دفتر میراث فرهنگی در انجا قرار دارد.

10- جنگل ومنطقه ییلاقی دوهزار

11- جنگل ومنطقه ییلاقی سه هزار

12- دشت دریاسر

13- آب گرم معدنی فلکده سه هزار:این مکان بکر در لیر سر قرار دارد، مسیر آن از سه راهی خرم آباد در داخل شهر تنکابن و قبل از پل چشمه کیله آغاز و پس از عبور از شهر خرم آباد به دو راهی لتاک می‌رسد، از این محل پس از عبور از پل به فاصله اندک دو راعی سه هزار و لیر سر هست که از این محل جاده بصورت خاکی ادامه پیدا می کند کل فاصله تنکابن تا روستای سنتی فلکده ۳۳ کیلو متر می باشد. آب گرم با درجه حرارت متوسط در کنار رودخانه لیرسر و یک چشمه آب سرد به همراه جنگلهای انبوه و کوههای پوشیده از درخت برای اجرای تور  و گروههای مختلف توریستی بسیار جالب می باشد

14- آب معدن شلف در سه هزار: آب معدنی شلف شامل مواد قلیائی، آهکی و نمکی می باشد که برای سوء هاضمه، بیماریهای کلیوی و… مفید می باشد.

15-  آبشار فرهاد جوی: جاده آسفالته دو هزار و سه هزار که از تنکابن آغاز می گردد پس از عبور از خرم آباد به مساحت ۲ کیلومتر به منطقه قلعه گردن می‌رسد که منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلی از جلگه  و دریای تنکابن به نمایش می‌گذارد. این محل با تنکابن ۸ کیلومتر فاصله دارد در کنار جاده از تونل انحرافی و تاریکی قلعه تنکا که آب و لمرود را به رود سه هزار ملحق می کند آبشاری ایجاد شده که ده متر ارتفاع دارد و تا ۵۰ متر قابل افزایش می باشد در جمع محیطی زیبا برای اتراق مسافران به وجودآمده‌می باشد.

16- پارک جنگلی چالدره : در ۱۸ کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار و درکنار جاده قرار دارد و مسیر آسفالت بوده و پارک زیبای چالدره با ۹۴ هکتار مساحت در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار و محل اتصال آنها قرار دارد این پارک با پل پارکینگ، سرویسهای بهداشتی، اب و برق، الاچیق از امکانات پارک چالدره می‌باشند طرحهایی برای توسعه این پارک در دست اجرا می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

 این پژوهش در صدد پاسخگویی  به سؤالات اساسی زیر می باشد :

آیا با افزایش امکانات رفاهی و سکونتی و بخش خدمات، می توان منطقه مورد مطالعه را به صورت قطب گردشگری در آورد واشتغال زایی را رونق داد؟

 

راهکار های مناسب جهت توسعه گردشگری در منطقه مورد مطالعه کدام می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه