راهکار های توسعه گردشگری در حوزه آبخیز رود دوهزار تنکابن

قسمتی از متن پایان نامه :

– اصطلاحات مرتبط با اکوتوریسم یا بوم گردی

بوم گردی، واژه شناخته شده ای می باشد که به صورت اختیاری مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد . اصطلاحات گوناگونی با واژه بوم گردی پیوند خورده می باشد که گاهی موجب سردر گمی می گردد . بعضی از این اصطلاحات عبارتند از :

– طبیعت گردی : نوعی از گردشگری ساده برای بازدید از نواحی طبیعی می باشد.طبیعت گردی، ارتباط نزدیکی با بوم گردی دارد اما ضرورتأ در بر گیرنده حفظ محیط زیست یا حفظ پایداری طبیعت نیست، بلکه نوعی گردشگری می باشد که بیشتر در نواحی طبیعی رخ می دهد، پیش از آنکه طرحی تهیه گردد و ضوابط حفظ محیط زیست در محل به اجرا در آید.

– طبیعت گردی پایدار: این اصطلاح به بوم گردی بسیار نزدیک می باشد ، اما تمام معیار های ضروری بوم گردی    را در بر نمی گیرد. مرز بین انها بسیار اندک ، ظریف و در عین حال مهم می باشد. برای مثال یک تله کابین ، گردشگران را از جنگل های بارانی عبور می دهد  و شاید این اقدام برای حفظ محیط زیست و آگاهی گردشگران سودمند باشد ، اما از آنجایی که در این شیوه گردشگری ، سطح بالایی از فناوری به کار رفته استف در نتیجه این شیوه مانعی بین گردشگر و محیط طبیعی ایجاد می کند، بنابر این عنوان بوم گردی بر این نوع گردشگری صحیح نیست.

– گردشگری علمی یا پژوهشی: نوعی گردشگری با اهداف خاص پژوهشی می باشد و اغلب در نواحی طبیعی اتفاق می افتد و به حفظ منابع این نواحی کمک می کند. سفر هایی که توسط مؤسسه نظاره گر زمین انجام می گیرد ، نمونه ای از گردشگری علمی یا پژوهشی می باشد.

– گردشگری قومی، فرهنگی یا میراث فرهنگی : این نوع گردشگری به باورها و سنت های محلی مردم به عنوان جاذبه های اصلی گردشگری توجه دارد. نکته مهم این می باشد که مدیریت گردشگری فرهنگی بر پایه مفاهیم جوامع بومی و میزبان اقدام می کند و تأثیرات فرهنگی گردشگری را تحت نظر دارد، این نظارت بر آن می باشد که گردشگری موجب تخریب منابع فرهنگی نگردد.

– گردشگری سبز یا گردشگری پایدار: گردشگری سبز یا گردشگری پایداربه سفر هایی تصریح می کند که بر پایه بهره گیری خردمندانه از منابع طبیعی قرار دارد. گردشگری سبز یا پایدار را می توان صنعت سبز گردشگری نامید. صنعت خطوط هوایی با بازدهی بیشتر انرژی ، سفر های تفریحی دریایی همراه با بازیافت مواد مصرفی،هتل های بزرگ زنجیره ای سازگار با قواعد و دستور العمل های محیطی ، نمونه هایی از این نوع گردشگری هستند.توسعه صنعت گدشگری سبز یا پایدار در تمامی ابعاد آن، روش مناسبی برای حفظ منابع در مناطق حفاظت شده از طریق گردشگری می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

 این پژوهش در صدد پاسخگویی  به سؤالات اساسی زیر می باشد :

آیا با افزایش امکانات رفاهی و سکونتی و بخش خدمات، می توان منطقه مورد مطالعه را به صورت قطب گردشگری در آورد واشتغال زایی را رونق داد؟

 

راهکار های مناسب جهت توسعه گردشگری در منطقه مورد مطالعه کدام می باشد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه


پاسخ دهید