عنوان کامل پایان نامه :

 راهکار های توسعه گردشگری در حوزه آبخیز رود دوهزار تنکابن

قسمتی از متن پایان نامه :

وجه تسمیه شهسوار

درمورد وجه تسمیه “شهسوارچنین نوشته اند هنگامی که آغا محمد خان قاجار در لشکرکشی به گیلان برای هدایت خان حاکم آنجا می رفت سپاهیان به میزبانی مهدی خان خلعتبری حاکم وقت تنکابن شبی را در کنار ساحل دریا به روز آوردند، روز بعد وقتی با همراهانش آن محل را ترک میکنند و چند کیلومتر از خوابگاه شب دور میشوند پیشکارش متوجه میشود یک شی قابل توجهی را در محلی  که شب بیتوته کرده بودند جا گذاشته اند و زیرا کسی نام آن محل را نمی دانست به پیک میگوید که همان جایی که صبح شاه سوار بر اسب گردید بروید و آن شی را بیاورید. بعدها بر اثر استعمال زیاد آنجا شاه سوار یا شهسوار نامیده گردید.

همستر رابینو در کتاب سفرنامه گیلان و مازندران خود چنین می نویسد:(( شهسوار بندر خرم آباد می باشد که در نیم فرسخی شمال آن ودر مصب رودخانه مزر(چشمه کیله)  واقع می باشد. این رودخانه از سه نهر تشکیل می یابد:  ولمرود- دوهزار-سه هزار.در موقع عصر امیر اسعد ( فرزند ارشد محمد ولیخان سپهسالار حاکم تنکابن ) با ما به شهسوار آمد. شهسوار و تنکابن از محلات توابع اند که بزرگترین بلوک تنکابن می باشد. از شهسوار سواره حرکت کردیم از چشمه کیله( مزر) و بعد از پل چوبی که بر نهر سنگسر واقع می باشد عبور کردیم(رابینو،1365،54).

آقای دکتر حبیب الله مشایخی بر این باور می باشد :” واژه شهسوار به علت نام شهسوار محل (تنکابن محل) کنونی بوده می باشد که پس از به حکومت رسیدن پهلوی اول نام شهسوار به تمام تنکابن گفته شده می باشد ” (مشایخی،1371،22).

 

3-1-4- تقسیمات تنکابن

شهرستان تنکابن (نام آن پیش از انقلاب اسلامی: شهسوار) در تقسیمات کشوری، در استان دوم (مازندران) تشکیل گردید. مثل اینکهً تنکابن از دوره اواخر قاجار نیز شهسوار گفته می‌شده‌می باشد. در ۱۳۲۰ ش بخش رودسرخود به شهرستان مستقل تبدیل وازتنکابن منتزع وتابع استان گیلان گردید، بعدا و در ۱۳۲۵ ش بخش نوشهروچالوس نیز به شهرستان مستقل تبدیل وازتنکابن جدا گردید (وزارت کشور. اداره کل آمار و ثبت احوال ، ج 1، ص 64).  این شهرستان در ۱۳۲۷ ش ۳۷ دهستان داشت. در تقسیمات کشوری ۱۳۵۵ ش مشتمل بود بر بخشهای حومه و رامسر، دوازده دهستان و هشت شهر.در رژیم جمهوری اسلامی با تصویب شورای انقلاب از سال ۱۳۶۴ ش بخش رامسر از آن جدا و شهرستان مستقلی گردید(بدیعی ، ج 2، ص 251). پس از انقلاب اسلامی، بنا بر سابقه تنکابن، نام شهرستان (و شهر) شهسوار به تنکابن تغییر پیدا نمود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

 این پژوهش در صدد پاسخگویی  به سؤالات اساسی زیر می باشد :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آیا با افزایش امکانات رفاهی و سکونتی و بخش خدمات، می توان منطقه مورد مطالعه را به صورت قطب گردشگری در آورد واشتغال زایی را رونق داد؟

 

راهکار های مناسب جهت توسعه گردشگری در منطقه مورد مطالعه کدام می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد

پاسخ دهید