راهکار های توسعه گردشگری در حوزه آبخیز رود دوهزار تنکابن

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعه آثار مثبت اقتصادی گردشگری

گردشگری در تقویت بنیه اقتصادی ، کاهش بی تعادلی های منطقه ای و ارتقائ شاخص های توسعه در مناطق غیر برخوردار، توسعه اقتصادی  در سطوح محلی ، ملی و منطقه ای ، ایجاد تنوع  و دگرگونی در ساختار اقتصادی مناطق  در سطوح منطقه ای و بویژه محلی و ثبات اقتصادی  در سطح  کلان تأثیر مؤثری اعمال می کند.

گردشگری در تنوع و غنا بخشیدن به اقتصاد محلی مهم بسیاری می باشد. برای تولیدات محلی اعم از صنایع دستی و یا محصولات کشاورزی جهت ارتزاق گردشگران ، بازارهای جدیدی ایجاد می کند . علاوه بر آن ، در بهبود کیفیت فرآورده های کشاورزی و صنایع دستی نیز مؤثر می باشد( پدریان،1374). رشد و گسترش مشاغل کوچک و افزایش  قدرت خرید جامعه میزبان از دیگر رهآوردهای اقتصادی این قسم از فعالیت می باشد.جامعه میزبان همچنین می تواند از بهبود و تنوع خدمات محلی و امکان دسترسی به آنها نیز بهره مند گردد.

این صنعت به گونه غیر مستقیم محرک ساز صنایع، شرکت های هوایی ، زمینی ، دریایی، بخش هتل داری و … نیز می باشد. تنوع در درآمد و کاهش ناهماهنگی های اقتصادی و تخصص منابع کمیاب همچنین احیائ و بازسازی شهر ها خصوصأ شهر های تاریخی نیز از دیگر رهآورد های مثبت اقتصادی گردشگری می باشد. (بیک محمدی،1379،ص 21).

. سرمایه گذاری موفق در بخش گردشگری سبب توسعه پیاپی می گردد (Christopher,2001,p.51)

این در حالی می باشد که این بخش در مقایسه با دیگر بخش ها و صنایع به سرمایه گذاری بسیار کمتری نیاز دارد زیرا که بیشتر مصالح و ملزومات آن به گونه محلی و در داخل قابل تأمین می باشد.

یکی از منابع درآمد صنعت گردشگری ، مالیات می باشد که از محل مالیات های دریافتی هتل ها و شرکت ها ، مالیات های خروجی فرودگاه، حقوق گمرکی و مالیات بر فروش تأمین می گردد.(ضرخام ،1377،ص392).

گردشگری ارز آور بوده و توسعه و بسط تجارت خارجی و صادرات نامرئی و بهبود تراز پرداخت ها نیز می گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

 این پژوهش در صدد پاسخگویی  به سؤالات اساسی زیر می باشد :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آیا با افزایش امکانات رفاهی و سکونتی و بخش خدمات، می توان منطقه مورد مطالعه را به صورت قطب گردشگری در آورد واشتغال زایی را رونق داد؟

 

راهکار های مناسب جهت توسعه گردشگری در منطقه مورد مطالعه کدام می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه


پاسخ دهید