راهکارهای توسعه‌ی اکوتوریسم در شهرستان رامیان استان گلستان

قسمتی از متن پایان نامه :

  1. اکوتوریست‌های آزاد[1]

  افرادی که پویایی و تحرک کافی برای دیدار از نواحی بکر و طبیعی دارند و از انعطاف‌پذیری بالایی نیز برخوردارند. این افراد اگرچه تعدادشان زیاد می باشد، اما ناشناخته‌اند.

  1. اکوتوریست‌های سازمان‌یافته[2]

  افرادی که از طریق تورهای برنامه ریزی شده به مناطق ویژه سفر می‌کنند، مانند کسانی که برای دیدار از جذابیت‌های قطب جنوب به آن منطقه عزیمت می‌نمایند.

  شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  1. گروه‌های علمی و دانشگاهی [3]

  افرادی که در چهارچوب تحقیقات علمی برای موسسات پژوهشی و دانشگاهی به مناطق طبیعی سفر می‌کنند و مدت نسبتاً زیادی در مقصد اقامت دارند و بیش از اکوتوریست‌‌های عادی به کشف رازهای طبیعت علاقه نشان می‌دهند( فنل : 57)[4].

  لیندبرگ[5] نیز طبقه بندی دیگری را ارائه داده می باشد. وی اکوتوریست‌ها را با در نظر داشتن اندازه وقتی که به سفر اختصاص می‌دهند، انتظاری که از سفر دارند و وسیله‌ای که با آن به سفر می‌پردازند، طبقه‌بندی کرده می باشد(لیندبرگ :3) وی به چهار دسته تصریح می کند:

  1. محققان علمی و افرادی که برای آموزش و یادگیری، پاکسازی محیط زیست و هدف‌های مشابه به مناطق طبیعی سفر می‌کنند.
  2. افرادی که شخصاً برای دیدار از مناطق حفاظت شده سفر می‌کنند و علاقه‌مندند با محیط طبیعی محلی و تاریخچه و سوابق و ویژگی‌های فرهنگی مردم بومی‌ آشنا شوند.
  3. کسانی که به سفر‌های غیرمعمول و غیر متداول علاقه‌مندند، مانند افرادی که به جنگل‌های آمازون، پارک گوریل‌ها در رواندا و از این قبیل مکان‌ها سفر می‌کنند.
  4. افرادی که در یک برنامه‌ی مسافرتی به گونه اتفاقی به دیدار طبیعت نیز می‌پردازند و در بخشی از مسافرت اصلی خود از مناطق طبیعی نیز دیدار می‌کنند.

  به گونه کلی تحقیقات نشان داده می باشد که اکوتوریست‌ها اکثراً افرادی تحصیل‌کرده اند که حداقل یک درجه دانشگاهی دارند و از وضعیت مالی متوسطی برخوردارند. علایق اکوتوریست‌ها شامل دیدار از مناطق حیات وحش،  پارک‌های ملی، مناطق حفاظت شده، نواحی روستایی، کوهستان‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها، سواحل دریا‌ها و اقیانوس‌ها می گردد.

  [1] .Do-it-yourself ecotourists

  [2] .Ecotourists on tours

  [3] .Scientific groups

  [4] .Fennell

  [5] .Lindberg

پرسش اصلی پژوهش (مسأله پژوهش )

1.آیا شهرستان رامیان دارای ویژگیهای مناسب و خاص برای اکوتوریسم می‌باشد؟

2.کدام بخش ها از شهرستان رامیان ویژگی های اکوتوریستی دارد؟

 1. بهره گیری از تحلیل سلسله مراتبی در تقویت اکوتوریسم در شهرستان رامیان تا چه حدی موثر می باشد؟
 2. تأثیر کدام عامل در توسعه نیافتگی اکوتوریسم رامیان از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد ؟
 3. راهکارهای توسعه اکوتوریسم کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه


پاسخ دهید