عنوان کامل پایان نامه :

 راهکارهای توسعه‌ی اکوتوریسم در شهرستان رامیان استان گلستان

قسمتی از متن پایان نامه :

. اقتصاد طبیعت گردی

بر اساس  پیش‌بینی‌های به اقدام آمده از سوی سازمان جهانی گردشگری، تعداد سفرهای گردشگری بین‌المللی از 593 میلیون نفر در سال 1996 به 702 میلیون نفر در سال 2000 و بیش از یک بیلیون نفر در سال 2014 خواهد رسید از اینرو، انتظار می‌رود که درآمد حاصله از گردشگری بین‌المللی از 423 بیلیون دلار آمریکا در سال 1996 به 621 بیلیون دلار در سال 2000 و 1.5 تریلیون دلار در سال 2014 افزایش یابد ( لارمن ، 1997)[1]

با مطالعه مقاله (( تاثیر اقتصادی صنعت طبیعت گردی جهانی)) بعضی از محققین عقیده دارند که به گونه کلی طبیعت گردی، حتی سریع‌تر از صنعت گردشگری در حال رشد و توسعه می‌باشد[2]، طوری که طبیعت گردی بیش از 20% بازار جهانی را به خود اختصاص می‌دهد ( فرانجیالی، 1997)[3].دیکشسون و شرمن[4] ( 1991) به پنج روش مهم برای کسب درآمد از گردشگران در طبعیت تصریح نمودند که عبارتند از:

  • ورودیه کاربران:اندازه ورودیه معمولاً، منعکس کننده‌ی اندازه تمایل و آمادگی مردم برای هزینه کردن در گردشگری در طبیعت می‌باشد. در سالهای اخیر دریافت ورودیه‌ها به صورت سیستم‌های دوردیفه و یا چند ردیفه با مقادیر متفاوت ورودیه تغییر یافته می باشد. ورودیه‌ها بر حسب داخلی یا خارجی بودن بازدید کننده، متفاوت می‌باشند.
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • واگذاری سرمایه:دولت می‌تواند بخشی از سرمایه‌های خود را در اختیار موسسات و شرکت‌های خصوصی قرار دهد. این شرکت‌های موظف هستند که بر اساس بودجه دیافتی سرویس‌های خدماتی و کالاهای مورد نیاز گردشگران را تامین نمایند ( مثل آموزش و استخدام افراد راهنما، غذا و غیره).
  • تجمل گرایی:فروش انواع سوغاتی و لباس‌ها زمینه مناسبی را برای کسب این نوع در‌آمد ها فراهم می‌نماید که درصدی از این درآمدها به مراکز گردشگری اختصاص داده می گردد.
  • دریافت مالیات:نمونه‌هایی از موارد دریافت مالیات عبارتند از: مالیات فروش، مالیات هتل و مالیات هواپیمایی.

حس سخاوتمندی گردشگران:راههای مختلفی هست که بتوان گردشگران را به مشارکت در فعالیت ‌های مربوط به حل معضلات بومی تشویق و ترغیب نمود. آنها بر اساس احساس بخشش و سخاوتمندی خود می‌توانند از طریق کمک‌های مالی در جهت رفع معضلات افراد بومی گام بردارند. فقدان منابع یا پول برای حفظ گونه‌های در حال انقراض و بدین ترتیب می‌توانند در مدیریت مناطق حفاظت شده تأثیر موثری را اعمال نمایند.(

[1] . Lahrman

[2] .Lindberg1991, Mcintosh 1992, Hawkins in giannecchini1993

[3] .Frangialli

[4] . Sherman & Dixon

پرسش اصلی پژوهش (مسأله پژوهش )

1.آیا شهرستان رامیان دارای ویژگیهای مناسب و خاص برای اکوتوریسم می‌باشد؟

2.کدام بخش ها از شهرستان رامیان ویژگی های اکوتوریستی دارد؟

  1. بهره گیری از تحلیل سلسله مراتبی در تقویت اکوتوریسم در شهرستان رامیان تا چه حدی موثر می باشد؟
  2. تأثیر کدام عامل در توسعه نیافتگی اکوتوریسم رامیان از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد ؟
  3. راهکارهای توسعه اکوتوریسم کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه