عنوان کامل پایان نامه :

 راهکارهای توسعه‌ی اکوتوریسم در شهرستان رامیان استان گلستان

قسمتی از متن پایان نامه :

 • سابقه اکوتوریسم (بومگردی)

  بشر و طبیعت ارتباط‌ای صمیمی و قدیمی دارند. هزاران سال می باشد که بشر‌ها از مواهب طبیعت بهره‌مند شده‌اند و فقط چند دهه می باشد که معدودی از دوراندیشان و آینده‌نگران به اثرات منفی بهره‌ستانی‌های عنان گسیخته بشر‌ها از طبیعت توجه نشان داده‌اند. حساسیت به مسائل اکولوژیکی در ارتباط بشر با طبیعت و در نظر داشتن ارتباط بین گردشگری  و محیط زیست در دهه‌ی 1960 آغاز شده می باشد . هتزر[1] اولین کسی بود که در سال 1965 واژه اکوتوریسم را در ارتباط بین توریست‌ها، محیط زیست و فرهنگ‌های بومی به کار برده می باشد. هتزر به 4 معیار در گردشگری مسئول تصریح می کند:

  • کمترین اثر بر محیط زیست
  • بیشترین مزایای اقتصادی برای مردم میزبان
  • کمترین اثر بر فرهنگ‌های بومی و بیشترین تکریم برای آنها
  • بیشترین رضایت برای توریست‌ها ( فنل: 31).

  2-13. اهمیت اکوتوریسم

  با افزایش آگاهی‌های مردم از فواید و اثرات مثبت تجربه‌ی مستقیم طبیعت، اهمیت اکوتوریسم بیشتر می گردد. اکوتوریسم به تنوع زیستی، ارزش اقتصادی می‌دهد. اکوتوریست‌هایی که همه ساله به مناطق طبیعی جذاب (مانند کنیا در آفریقای شرقی) مسافرت می‌کنند، میلیون‌ها دلار ارز به کشور میزبان وارد کرده و برای بسیاری از مردم محلی اشتغال ایجاد می‌کنند.(زاهدی،1390: 91)

   2-14. نوع‌شناسی اکوتوریسم

  طبقه‌بندی‌های متعددی از اکوتوریسم به اقدام آمده می باشد. در اینجا به چند طبقه‌بندی اصولی‌تر و معروف‌تر از اکوتوریسم تصریح می گردد.

  • اکوتوریسم نرم و سخت( آسان و تخصصی)

  لیرمن و دارست[2]، از اولین افرادی بودند که به درجه سختی اکوتوریسم توجه کردند. این دو نفر درجه سهولت یا سختی اکوتوریسم را در نموداری منعکس کردند:

  لیرمن و دارست عقیده دارند که بعضی از اکوتوریست‌ها حاضرند سختی  و ریاضت بیشتری را برای تجربه مستقیم طبیعت تحمل کنند و لذا در قسمت B قرار می‌گیرند. بعضی نیز کوشش چندانی در این زمینه انجام نمی‌دهند و در قسمتA  قرار می‌گیرند.(همان:92)

  شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  در اکوتوریسم نرم یا آسان، تسهیلات بیشتری برای بهره گیری اکوتوریست در نظر گرفته می گردد و در اکوتوریسم سخت یا تخصصی، تعامل بیشتر و مستقیم‌تری بین اکوتوریست و محیط طبیعی مستقر می گردد و حداقل  تسهیلات پشتیبانی، مورد بهره گیری قرار می‌گیرد( جعفری: 165). هر چه اندازه بهره‌گیری از امکانات و تسهیلات پشتیبانی کمتر باشد اکوتوریسم، سخت‌تر خواهد بود.اندازه خطر پذیری در نرم یا سخت بودن اکوتوریسم، موثر می باشد.

  [1] .Hetzer

  [2] .Learman & Durst

پرسش اصلی پژوهش (مسأله پژوهش )

1.آیا شهرستان رامیان دارای ویژگیهای مناسب و خاص برای اکوتوریسم می‌باشد؟

2.کدام بخش ها از شهرستان رامیان ویژگی های اکوتوریستی دارد؟

 1. بهره گیری از تحلیل سلسله مراتبی در تقویت اکوتوریسم در شهرستان رامیان تا چه حدی موثر می باشد؟
 2. تأثیر کدام عامل در توسعه نیافتگی اکوتوریسم رامیان از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد ؟
 3. راهکارهای توسعه اکوتوریسم کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه