راهکارهای توسعه‌ی اکوتوریسم در شهرستان رامیان استان گلستان

قسمتی از متن پایان نامه :

 • پیامدهای مثبت و منفی اکوتوریسم

  2-6-1.پیامدهای مثبت بالقوه اکوتوریسم

  1. کسب درآمد پایدار: وقتی افراد جامعه در بخش بوم‌گردی به فعالیت بپردازند،برای آنها منابع درآمدی تازه ای ایجاد می گردد،مانند این منابع فرصت های جدید اشتغال می باشد.این درآمد می تواند از طریق جمع آوری ورودیه برای دیدن جاذبه ها،تهیه مکانهای اقامتی با ارائه خدمات راهنمایی به گردشگران،تهیه و فروش غذا،صنایع دستی و غیره حاصل می گردد.
  2. بهبود خدمات: با کسب منابع درآمد جدید مانند افزایش منابع بودجه ای و اعتباری افراد جامعه ،توان ارائه خدمات بهداشتی و آموزشی بهبود می یابد.این منابع مالی تاثیری درازمدت در بهبود طریقه آگاهانه حفظ منابع طبیعی و کاهش تهدیدات اجتماعی دارد.ارائه بهتر خدمات بهداشتی جاذبه های کلی یک جامعه را بهبود می بخشد،مهم تر اینکه جاذبه های گردشگری منطقه نیز افزایش خواهد پیدا نمود.
  3. توانمندسازی و تبادل فرهنگی: دیدن مردم بومی سبب ارزشیابی بیشتر جاذبه های طبیعی نزد بومگردها می گردد و روز به روز ،دانستن فرهنگ های بومی و سنتی برای گردشگران ارزش بیشتری پیدا می کند.اضافه براین،مردم بومی و محلی وقتی توجه همراه با تکریم گردشگران را می بینند،اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند(درام و مور،1387: 93-96).

  2-6-2.        پیامدهای منفی بالقوه اکوتوریسم

  1. افزایش قیمت : هنگامی که تقاضای گردشگران و مردم محلی برای خرید کالا یا خدمات بیشتر گردد،قیمت ها افزایش می یابد.تقاضای خرید از یک خواربارفروشی ، خرید بنزین یا صرف غذا در یک رستوران از این جمله می باشد که گردشگران حاضرند برای خرید کالا یا خدمات پولی بیشتری از نرخ روز بازار بپردازند.
  2. کنترل نواحی به وسیله بیگانگان: دلیل افزایش قیمت ها، بیگانگی هستند که بیش از اندازه،کنترل نواحی گردشگری را در اختیار می گیرند.این موضوعی می باشد که اغلب موجب نگرانی مردم محلی و کسانی می گردد که وظیفه مدیریت،نگهداری و مراقبت از این مناطق را به عهده دارند.سرمایه گذاران خارجی و دست اندرکاران توسعه منطقه ،منابع مالی زیادی در اختیار دارند و تجربه سال ها فعالیت در زمینه توسعه گردشگری پشتوانه آنهاست.اگر مردم محلی نتوانند خود را با سرمایه گذاری ها و تخصص های مورد نیاز این افراد سازگار کنند،برای اشتغال و فعالیت دچار مشکل خواهند گردید.پس برای برای افزایش توان جامعه جهت مدیریت بهتر امور،نیاز به ابزار و امکانات مناسب می باشد، در عین حال بوم گردی بایستی تقویت گردد و توسعه یابد،موضوعی که معمولا اتفاق نمی افتد.

  کسری اقتصادی:کسری یک مفهوم اقتصادی می باشد که اغلب با مفهوم کنترل خارجی مورد بهره گیری قرار می گیرد.کسری در آغاز زمانی پیش می آید که مشاغل محلی گردشگری در دسترس نباشد یا تعداد این مشاغل کمتر از تقاضای کار باشد.این شکاف زمانی ایجاد می گردد که تجارت بین المللی و واردات کالا و خدمات خارجی بیشتر از توسعه بازارهای محلی می باشد.

 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پرسش اصلی پژوهش (مسأله پژوهش )

1.آیا شهرستان رامیان دارای ویژگیهای مناسب و خاص برای اکوتوریسم می‌باشد؟

2.کدام بخش ها از شهرستان رامیان ویژگی های اکوتوریستی دارد؟

 1. بهره گیری از تحلیل سلسله مراتبی در تقویت اکوتوریسم در شهرستان رامیان تا چه حدی موثر می باشد؟
 2. تأثیر کدام عامل در توسعه نیافتگی اکوتوریسم رامیان از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد ؟
 3. راهکارهای توسعه اکوتوریسم کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه