راهکارهای توسعه‌ی اکوتوریسم در شهرستان رامیان استان گلستان

قسمتی از متن پایان نامه :

 • اکوتوریسم[1]

  مقصود از اکوتوریسم که از دو واژه اکولوژی و گردشگری مشتق شده، آن نوع از گردشگری می باشد که با محیط‌های طبیعی و بکر و دست نخورده و همچنین نواحی حفاظت شده مرتبط می گردد. اکورتوریسم به حفظ اکوسیستم کمک می کند و برای منابع طبیعی و ارزش‌های بومی جوامع محلی تکریم و ارزش قایل می باشد. (همان:29)

  شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  2-5 . تعریف و مفهوم  اکوتوریسم

  گردشگری در طبیعت در بردارنده‌ی همه‌ی اشکال و انواع گردشگری می باشد. این اشکال متعدد عبارتند از: گردشگری متمرکز( تک بعدی)، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری با تاثیرات اندک و طبیعت‌گردی که از منابع طبیعی بکر و توسعه نیافته نظیر گونه‌های زیستی، زیستگاه‌های طبیعی، چشم‌اندازها و جایگاه‌های آب شیرین یا شور بهره گیری می‌نماید. به بیانی دیگر، گردشگری در طبیعت سفری می باشد که به مقصود لذت بردن از مناطق طبیعی توسعه نیافته( غیر متمدن) و یا حیات وحش صورت می‌گیرد.(فنل،1388: 63)

  مطالعه آثار هتزر( روابط شخصی، اکتبر1997) نشان می‌دهد که زمان توسعه و گسترش واژه‌ی طبیعت‌گردی مقارن با زمان اوج نارضایتی مردم از طریقه نادرست جامعه، جهت توسعه صنعت گردشگری به خصوص از نظر اکولوژیکی بوده می باشد. نلسون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌[2](1994) نیز در این ارتباط اظهار می‌دارد که ایده‌ی نهفته در واژه‌ی طبعت گردی، ایده‌ای قدیمی می باشد که در اواخر سال 1960 تا اوایل سال 1970 بروز نموده می باشد. در این دهه، توجه اکثر محققان به مسئله سوء بهره گیری از منابع طبیعی معطوف گردید و در همین ارتباط، پژوهش‌های متعددی به اجرا درآمد. وی پیشنهاد نمود که به مقصود کاهش فرایند‌های نادرست توسعه و پیامد‌های منفی آن از مفهوم (( توسعه طبیعی)) یا (( توسعه‌ی سازگار با طبیعت)) بهره گیری گردد.(همان:57)

  طبیعت گردی عبارت می باشد از نوعی گردشگری در طبیعت که تاثیرات اندکی را بر محیط زیست و منابع طبیعی وارد نموده و در حفظ و بقای گونه‌ها و زیست‌گاه‌های طبیعی سهیم می‌باشد. طبیعت‌گردی با دو روش :

  مستقیم : حفظ و حراست از منابع طبیعی

  غیرمستقیم : ایجاد منبع درآمد جهت جوامع بومی در امر حفاظت و بقا گونه‌ها و زیستگاه‌های مهم طبیعی

  گام برمی‌دارد. طبیعت گردی با بهره گیری از ابزار آموزشی و تبلیغاتی می‌تواند منابع طبیعی حفاظت شده را به عنوان یک منبع درآمد زا جهت بومیان معرفی نماید. در نتیجه، افراد محلی به مناطق موروثی حیات وحش و محیط زیست به عنوان یک منبع درآمد، با دیده‌ی تکریم نگریسته و طبعاً از این مناطق حفاظت می‌نمایند.( گودوین1996)

  برای اکوتوریسم (بومگردی) تعاریف متعددی ارائه شده می باشد که در اینجا به چند مورد تصریح می گردد:

  • بازدید از یک منطقه به مقصود نظاره‌ی سرزمین، جانوران و گیاهان دست نخورده در آن منطقه (ریکلفز: 484).
  • سفر به طبیعت به نحوی که در عین محافظت از اکوسیستم، به شان جوامع محلی نیز تکریم گذارده گردد. در این تعریف، علاوه بر منابع طبیعی، به ارزشهای مردم محل نیز توجه شده می باشد و ضرورت ایجاد توازن بین منابع طبیعی، گردشگری، جامعه‌ی محلی و توریست‌ها مورد توجه قرار گرفته می باشد (تیسدل: 534).[3]
  • هکتور سبالوس – لازکورین[4] یکی از اولین کسانی می باشد که در دهه 1980 برای اکوتوریسم تعریف مشخصی ارائه کرده می باشد، وی می‌گوید: (( اکوتوریسم یعنی مسافرت به نواحی طبیعی تقریباً دست نخورده با هدف یادگیری، تحسین و بهره گیری از مناظر طبیعی، حیات وحش و همچنین نمودهای فرهنگی گذشته و حال مردم بومی)) ( سبالوس – لازکورین:12).
  • شورای مشورتی محیط زیست کشور کانادا، اکوتوریسم را تجربه مسافرت به طبیعت می‌داند که به محافظت از اکوسیستم کمک می کند و در عین حال شان جامعه میز بان را نیز حفظ می‌نماید( اسکیس،1992)[5] .
  • تعریفی که از جانب موسسه ملی اکوتوریسم کشور استرالیا ارائه شده، چنین می باشد: (( گردشگری طبعیت‌گرا که با آموزش و آگاهی درمورد‌ی محیط زیست طبیعی توام می باشد و به گونه‌ای مدیریت می گردد که از نظر اکولوژیکی پایدار باشد( فنل :41).
  • در تعریفی دیگر، اکوتوریسم، ترکیبی از آموزش، ماجرا و تفریح معرفی شده می باشد( لیرمن و دارست، ص5)[6] .
  • اتحادیه بین المللی محافظت[7] اکوتوریسم را چنین  تعریف کرده می باشد (Escap :47):

  ((اکوتوریسم عبارت می باشد از مسافرت مسئولانه به نواحی نسبتاً بکر طبیعی به مقصود لذت بردن از طبیعت به نحوی که اثرات منفی کمی بر طبیعت دارد و زمینه مشارکت اقتصادی – اجتماعی جمعیت بومی را فراهم می‌آورد.))

  • تعریف جامعه بین‌المللی اکوتوریسم[8] از اکوتوریسم عبارتند از:

  (( اکوتوریسم عبارت می باشد از مسافرت مسئولانه به نواحی طبیعی که محیط زیست را محافظت و رفاه مردم محلی را تامین می کند)).

  با بهره گیری از تعاریف مذکور و ضمن در نظر داشتن ضرورت سازگاری با محیط زیست و همسویی با اصول پایداری در اینجا تعریف نسبتاً جامعی از اکوتوریسم ارائه می گردد( زاهدی،1382) :

  (( اکوتوریسم عبارت می باشد از مسافرت مسئولانه و مبتنی بر اصول پایداری به نواحی طبیعی به منظ.ر بهره‌گیری معنوی و ارضای  نیازهای  روحی و روانی به گونه‌‌ای که با شناخت و کسب آگاهی و تکریم به نظام ارزش‌های مردم محلی توام باشد و به محافظت از نواحی طبیعی و ارتقای رفاه جامعه میزبان کمک کند)).

  [1] . Ecotourism

  [2] .Nelson

  [3] . Tisdell

  [4] . Hector Ceballos – Lascurian

  [5] .Scace

  [6] . Learman & Durst

  [7] . International Union for the Conservation of Nature

  [8] .International Ecotourism Society

پرسش اصلی پژوهش (مسأله پژوهش )

1.آیا شهرستان رامیان دارای ویژگیهای مناسب و خاص برای اکوتوریسم می‌باشد؟

2.کدام بخش ها از شهرستان رامیان ویژگی های اکوتوریستی دارد؟

 1. بهره گیری از تحلیل سلسله مراتبی در تقویت اکوتوریسم در شهرستان رامیان تا چه حدی موثر می باشد؟
 2. تأثیر کدام عامل در توسعه نیافتگی اکوتوریسم رامیان از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد ؟
 3. راهکارهای توسعه اکوتوریسم کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه