عنوان کامل پایان نامه :

 راهکار های توسعه گردشگری در حوزه آبخیز رود دوهزار تنکابن

قسمتی از متن پایان نامه :

دشت زیبای دریاسر

دریاسر، بهشت گمشده ایران،با مساحت حدود 1600 هکتار زمین صاف بین عرض های جغرافیایی 33  36 تا 35  36 و طول جغرافیایی 42  50 تا 43  50 در 35 کیلومتری جنوب شهرستان تنکابن و مابین 2 منطقه دوهزار و سه هزار واقع شده می باشد که یکی از تفرجگاه های نادر کشور می باشد (قورچی بیگی،اشرفی،1389 ،3). این منطقه از ارتفاعات البرز شمالی محسوب شده و به جهت وجود 2 عامل اصلی ارتفاع و اقلیم از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار می باشد که نیمی از آن را چمن های همیشگی و نیمی دیگر را درختچه های میوه ای مانند ؛ آلوچه ، سیب جنگلی، گلابی ، و  کرچل( از خانواده زالزالک می باشد)  و دو نوع زرشگ هسته دار و بی هسته تشکیل داده اند.در شرق دریاسر ، منطقه حفاظت شده بلس کوه، در غرب آن کوه سیاه کل به ارتفاع 2950 متر، در شمال منطقه روستای عسل یا اسل محله و در جنوب هم کوه سیالان با ارتفاع 4176 متر واقع شده می باشد که پس از 45 دقیقه کوهپیمایی از روستای اسل محله به این دشت زیبا می رسیم. قله های بلند و پر برف دیگری که در اطراف این دشت وجود دارند عبارتند از: قله خان بن با ارتفاع 3600 متر، قله یان با ارتفاع 3400 متر  ، گردنه راه گردن با ارتفاع 2800 متر و چمنزار ویل مه که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند.

دشت دریاسر دارای چشمه های آب گوارایی می باشد که اکثر این منابع آبی از کوه سیالان و دریاچه دریاب که در پای این کوه قرار دارد، سرچشمه می گیرد. دریاسر دارای یک رودخانه همیشگی به نام هلوکله می باشد که از میان منطقه می گذرد و از پیوستن سایر رودخانه های فصلی به آن شکل می گیرد. با در نظر داشتن مطالعات میدانی ، 3 رودخانه فصلی در شرق منطقه ،2 رودخانه فصلی هم در جنوب منطقه و 1 رودخانه فصلی هم در غرب منطقه وجود دارند که از اوایل بهار تا اواخر تابستان جریان دارند (قورچی بیگی، اشرفی،1389،4).

بر اساس نتایج بدست آمده از مطالعه پوشش گیاهی منطقه ، تعداد 102 گونه گیاهی و درختی و درخچه ای شناسایی گردید( قورچی بیگی،اشرفی،1389،6). در این بین وجود درختان با ارزشی زیرا راش،بلوط ، انجیلی ، کوله خاس ، اوری ، سرخ ولیک، و گونه های با ارزش دارویی و زینتی نظیر : گیاه پولکی ( برای از بین بردن عفونت بدن) ، آلیش (برای از بین بردن یبوست) ، پنیرک ( برای درمان کورک ) ، پونه و بابونه ( برای اعصاب و روان ) ، ترم ، گزنه ، وانیل، شقاقلی و … ، باعث ارزش دوچندان دریاسر شده می باشد.

دام های محلی و اسب های وحشی نیزاز اوسط فصل بهار تا اوایل پاییز در این دشت به چشم می  خورند.

این دشت زیبا در اردیبهشت هر سال پوشیده از گل های زرد و شیپوری صورتی وحشی می گردد که زیبایی اش را دوچندان می کند . هر هفته گردشگران و کوهنوردان بسیاری جهت بازدید از این دشت ،به خصوص در نیمه دوم اردیبهشت ماه به این منطقه می آیند ، پس می توان در این دشت امکاناتی فراهم نمود تا کلیه طبیعت دوستان ، کوهنوردان و جهانگردان را به این منطقه جذب نمود و ایجاد اشتعال و درآمد زایی برای احالی این منطقه نمود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

 این پژوهش در صدد پاسخگویی  به سؤالات اساسی زیر می باشد :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آیا با افزایش امکانات رفاهی و سکونتی و بخش خدمات، می توان منطقه مورد مطالعه را به صورت قطب گردشگری در آورد واشتغال زایی را رونق داد؟

 

راهکار های مناسب جهت توسعه گردشگری در منطقه مورد مطالعه کدام می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه


پاسخ دهید